Sprężarki – medium doskonałe

Napisany przez dnia Maj 15, 2010 w Nauka i technika, Pozostałe

Systemy pneumatyczne są przyjazne dla środowiska naturalnego człowieka. Wprawdzie, za wyjątkiem urządzeń wykorzystujących energię wiatrową, powietrze przed wykorzystaniem trzeba sprężyć i doprowadzić do niego energię, ale tą można zawsze uzyskać na drodze ekologicznej.

Dlatego też rynek techniki pneumatycznej (obecnie prężnie rozwijają się sprężarki śrubowe) stale rozwija się i rośnie szybciej niż innych technik napędowych. Poprzez szerokie wykorzystanie techniki mikroprocesorowej w zadaniach sterowania układami pneumatycznymi obecnie pneumatyka szerokim frontem wchodzi w obszar automatyzacji procesów produkcyjnych – obróbczych, montażowych i transportowych.

Szczególnie w ostatnim dwudziestoleciu widoczny jest rosnący udział pneumatyki (widoczne jest to w zapotrzebowaniu na kompresory śrubowe olejowe i bezolejowe, sprężarki tłokowe i wirnikowe) w produkcji całej branży płynowej. Duża w tym zasługa wielu ośrodków naukowych i jednostek badawczych zajmujących się tymi zagadnieniami, w tym również w Polsce. Na zakończenie warto więc wymienić przynajmniej te najważniejsze i legitymujące się osiągnięciami w dziedzinie pneumatyki. Są to: Politechniki w Warszawie, Krakowie, Wrocławie, Gdańsku, Białymstoku, Kielcach, Rzeszowie, AGH
w Krakowie, ATR w Bydgoszczy.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 8.0/10 (12 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 z 0 głosów)