Tynki maszynowe, czy ręczne?

Napisany przez dnia Maj 15, 2017 w Dom i mieszkanie

W dzisiejszych czasach, wśród tynków cementowo-wapiennych jest bardzo wiele różnorodnych rodzajów tynków, które różnią się między sobą nie tylko jakością, ale również trwałością ceną oraz wieloma innymi mniej lub bardziej znaczącymi właściwościami. Tynki maszynowe przy odpowiednio dużych powierzchniach powinien być zdecydowanie tańszy i co najważniejsze szybszy w układaniu. Jeżeli zależy nam przede wszystkim na trwałości to warto poszukać doświadczonych tynkarzy, którzy ręcznie nakładają tynki gipsowe.

Jakie są różnice pomiędzy tynkiem maszynowym, a ręcznym?

Tynki maszynowe i ręczne różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim sposobem nakładania materiału na ścianę. Ręczne tynki, jak powszechnie wiadomo wykonuje się za pośrednictwem podstawowych narzędzi tynkarskich, taki jak np. pace, łaty oraz kielnie. Do tynków ręcznych potrzebna będzie również porządna betoniarka, albo wiertarka z mieszadłem. Jeżeli chodzi o tynkowanie maszynowe, to w tym przypadku korzysta się ze specjalnych agregatów oraz mieszanki tynkarskie. Tynk maszynowy można nakładać nie tylko na ściany, ale również na sufit. Profesjonalna ekipa tynkarska, która posiada porządny sprzęt i odpowiednie umiejętności, jest w stanie wytynkować do 100 metrów kwadratowych dziennie. Jeżeli w pierwszej kolejności zależy nam na czasie, to tynki maszynowe, są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.

Rodzaje dostępnych tynków

W dzisiejszych czasach do tynkowania używa się trzech głównych typów tynków, które między sobą różnią się przede wszystkim składem oraz różnorodnymi parametrami technicznymi.

Tynki cementowe

Spotkać możemy tynki cementowe, które wykonuje się z mieszaniny piasku, wody i cementu. Tynki cementowe charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i stosunkowo niską ceną, dlatego też cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Tynki cementowe doskonale nadają się do wilgotnych pomieszczeń. Pamiętać należy jednak o tym, że są bardzo trudne do rozrobienia oraz wykończenia z powodu chropowatych powierzchni.

Tynki cementowo-wapienne

W Polsce zdecydowanie częściej stosuje się tynki cementowo-wapienne, które oprócz powyżej opisanych mieszanek posiadają również wapno. Na naszym rynku dostępne są tynki cementowo-wapienne, które w swoim składzie posiadają wiele dodatkowych uszlachetniaczy. Tynki cementowo-wapienne stosowane są najczęściej z agregatami.

Tynki gipsowe

Ostatnią grupę stanowią tynki gipsowe, które wykonuje się z gips, wody oraz modyfikatorów. Tynki gipsowe stosuje się obecnie wyłącznie do wnętrz budynków. Ich największą zaletą jest to, że tworzą dla człowieka bardzo przyjazny mikroklimat i co najważniejsze estetycznie się prezentują

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 z 0 głosów)