Wagi elektroniczne – ich rodzaje i zastosowanie. Czy na pewno wiesz o…

Wagi elektroniczne – ich rodzaje i zastosowanie. Czy na pewno wiesz o…

Napisany przez dnia Wrz 21, 2017 w Pozostałe

Poprawny pomiar ciężaru, dokładność co do mikrograma, obliczanie wilgotności, gęstości – to wszystko jest obecnie na wyciągnięcie ręki. Nauka oraz wiele gałęzi przemysłu wykorzystują to, by jeszcze bardziej usprawnić swoje działania. Czym jest wagosuszarka i waga analityczna? Już odpowiadamy!

 

Bardzo dokładny pomiar, czyli główna zaleta wag elektronicznych

Wśród najczęściej używanych wag można wyodrębnić sprężynowe, dźwigniowe i elektryczne. Tylko te ostatnie są w stanie podać dokładny pomiar, co znacznie przekłada się na jakość pracy np. w laboratorium. To, co odróżnia między sobą wagi elektroniczne to ich zastosowanie – pomiar wilgotności przedmiotu, jego gęstości, ciężaru.

Rodzaje wag elektronicznych, czyli wachlarz różnorodnych produktów

Dokładność i szybkość pomiaru, kompaktowe rozmiary, dodatkowe funkcje. Bierzemy pod lupę najbardziej popularne wagi elektroniczne laboratoryjne:

1. Wagosuszarka – wykorzystuje się ją do pomiaru wilgotności obiektu badań, informacje zbiera się podczas utraty masy przez badaną próbkę materiału. Temperaturę, czas i przebieg suszenia można dobrać indywidualnie do badanego przedmiotu. Składa się z komory suszenia i precyzyjnej wagi. Stosowana w laboratoriach, przemyśle i zakładach chemicznych.
2. Waga analityczna – niezwykle przydatna przy nieskomplikowanych operacji pomiarowych. Wyposażone we wskaźnik stabilności, osłonę przeciwpodmuchową, poziomicę oraz automatyczne tarowanie. Znajduje swoje zastosowanie w szkolnictwie, przemyśle oraz laboratoriach.
3. Waga precyzyjna – posiada wiele funkcji – sumowanie, pomiar gęstości, liczenie sztuk, recepturowanie i inne. Wygodny, sporych rozmiarów wyświetlacz z graficznie ujętym zakresem ważenia. Wykorzystywana głównie w jubilerstwie, laboratorium i przemyśle.

Przy wagach elektronicznych przemysłowych największą uwagę należy zwrócić na zakres pomiarowy, wykonanie wagi i jej dokładność. Wśród najczęściej kupowanych znajdziesz:

  • wagę platformową – w jej skład wchodzi platforma wykonana ze stali nierdzewnej i terminal, na którym wyświetlane są dane dotyczące pomiarów. Wykorzystywane do ważenia kontrolnego, dynamicznego pomiaru wagi ciała zwierzęcia, ważenia procentowego,
  • wagę kalkulacyjną – wyposażona w membranową klawiaturę, poziomicę, klawisze szybkiego dostępu. Jej zadaniem jest kalkulacja ceny oraz ważenie. Często znajduje swoje zastosowanie w sklepach z produktami spożywczymi.

Zastosowań wag elektronicznych jest wiele, a to, która z nich będzie najlepsza, w dużej mierze zależy od branży, w której miałyby być wykonywane pomiary. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim dokładność i zakres pomiarów, łatwość w obsłudze oraz jakość wykonania wagi. Przykładowe wagi możesz znaleźć tutaj.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0.0/10 (0 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 z 0 głosów)