Zakładamy małe studio fotograficzne

Zakładamy małe studio fotograficzne

Napisany przez dnia Lis 9, 2009 w Kultura i sztuka

Termin “studio fotograficzne” często kojarzy się z dużym atelier zapełnionym masą statywów z wielkimi lampami błyskowymi, zwieńczonymi odblaskowymi parasolkami i opadające spod sufitu tło, które rozwija się po posadzce. Na planie zdjęciowym przybiera pozy modelka, wokół której kręci się fotograf z średnioformatowym aparatem w ręku. Cóż, dla większości z nas, własne studio znajduje się w sferze marzeń. Koszt stworzenia takiego studia jest jak można się domyślać, zbyt wysoki dla przeciętnego entuzjasty fotografii.

Nic bardziej błednego. Fotografia reklamowa nie koniecznie wiąże się z pięciocyfrowymi nakładami finansowymi. Napływ chińskich produktów dotyczy także akcesoriów fotograficznych. Gdy już posiada się cyfrową lustrzankę z gniazdem synchronizacji PC, przygotuje przestrzeń dla studia, chociażby na poddaszu, najwyższy czas zapoznać się bogatą ofertą importerów chińskiego sprzętu dedykowanego do studia. Chińczycy, mimo iż konkurują cenowo na rynku fotograficznym, wciąż dążą do poprawy jakości swoich produktów. Niskim nakładem kosztów, można wyposażyć domowe mini studio w niezbędny zestaw oświetleniowy i podstawowe tła. W studiu najczęściej robi się zdjęcia ludzi. Wielkość planu zdjęciowego do tego typu zdjęć odzwierciedla się w potrzebie odpowiednio szerokiego tła i lamp o mocy dostarczającej konieczną ilość światła. Niestety, niezależnie czy nabędzie się budżetowy sprzęt pochodzenia chińskiego, czy też przeznaczy całe oszczędnosci na profesjonalne produkty światowych firm, nie zagwarantuje to dobrych zdjęć.
Prawdą jest, że najistotniejszym elementem studia jest fotograf. Poznań jest miastem, w którym bez problemu można znaleźć profesjonalne studio fotograficzne by przekonać się jak pracuje fotograf i obejrzeć wzorcowe portfolio by dowiedzieć się jak powinny wyglądać fachowo wykonane zdjęcia. Również w internecie można zdobyć sporo cennych informacji udzielanych przez zawodowych fotografów na specjalistycznych forach dyskusyjnych.

 
Oprócz wydanych pieniędzy i czasu poświęconego na kompletowanie domowego studia, ważne jest zdobycie wiedzy i obeznania z oświetleniem studyjnym. Nauka panowania nad światłem w studio jest wyzwaniem dla każdego rozpoczynającego pracę w studio, fotografa. W związku z tym kolejnym wydatkiem będzie zakup literatury poświęconej pracy w studio lub zapisanie się na kurs fotografii studyjnej.
Zważywszy na szeroką dostępność chińskiego, taniego sprzętu fotograficznego, prawie każdy miłośnik fotografii, którego stać na zakup cyfrowej lustrzanki może pokusić się o wyposażenie własnego studia domowego przeznaczonego do fotografii portretowej lub przedmiotów i martwej natury.

VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 7.1/10 (14 głosów )
VN:F [1.9.22_1171]
Ocena: 0 z 0 głosów)